1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Adatok és tények a klimatizálásról

Fontos információk, amiről tudnunk kell a klímaberendezés kiválasztásakor.

Helyszíni felméréseink során, vagy csak telefonos érdeklődés esetén, vannak olyan kérdések, melyek mindig előfordulnak egy klímaberendezés kiválasztásánál. Az alábbiakban ezeket a kérdéseket próbáltuk összegyűjteni.

A légkondícionálás alapjai

A légkondicionálás alapját igen egyszerű képlettel fejezhetjük ki:
energia felvétele az egyik helyen és leadása egy másik helyen.
A folyamathoz mindössze egy beltéri egységre, egy kültéri egységre, és a kettőt összekötő rézcsövekre van szükség. A hűtőközeg a csöveken keresztül áramlik egyik egységből a másikba. A hűtőközeg az egyik egységben felveszi, a másikban pedig leadja az energiát.

Hűtő üzemmód

1) Beltéri egység
A ventilátor a belső légtér levegőjét arra a hőcserélőre vezeti, amelyben a hűtőközeg áramlik. A hideg hűtőközeg elnyeli a levegő hőjét, a lehűlt levegőt pedig a szobába fújja vissza a rendszer.

2) Rézcsövek
Az egységek között hűtőközeg kering, a csövek pedig a beltéri egységből a kültéri egységbe vezetik a hőt.

3) Kültéri egység
A kompresszió hatására melegszik a – gáz halmazállapotú – hűtőközeg, forráspontja nő. A kültéri egységben a kompresszió hatására keletkező hő egy ventilátor segítségével – amely a külső levegőt egy hőcserélőre fújja – a külső környezetbe jut.

4) Hűtőközeg
A folyékony halmazállapotú hűtőközeg visszafolyik a beltéri egységbe.

5) Beltéri egység
A beltéri egységben csökkentik a hűtőközeg nyomását, amely így ismét elnyelheti a belső tér levegőjének hőjét.

 

Milyen klímát válasszak?

Ez az első kérdés, ha elhatároztuk hogy klímaberendezést vásárlunk. Egyszerű lenne, ha azt tudnám mondani: "Ez a berendezésünk a legolcsóbb és a legjobb a piacon minden szempontot figyelembe véve". Sajnos ezt nem mondhatjuk, mert ez fizikai képtelenség, ami biztos: ami nagyon olcsó az nem jó, és amelyik berendezés jónak számít, az relatív nem olcsó. Javaslatom, hogy a számunkra fontos szempontok alapján válasszuk klímát. A következő szempontokat érdemes figyelembe venni a berendezés kiválasztásakor: árérték, minőség, garancia, zajszint, szűrési képesség, energia hatékonyság, alkatrész ellátás, extra opciók.

 

Megfelelő hűtőteljesítmény kiválasztása:

Nem megfelelően kiválasztott klímaberendezés esetén, bármilyen jó készülékről is legyen szó, nem tudjuk elérni a legfontosabbat, amit a légkondicionálóktól várunk, hogy megfelelő hőmérséklet legyen a helyiségeinkben. Ahhoz, hogy jól válasszunk mindenféleképpen javaslom a szakember segítségét. Kevés az egyforma helyiség, ami ugyanolyan hőterhelést kapna. A tökéletes kiválasztáshoz figyelembe kell vennünk a nap sugárzását, a ház vagy lakás fekvését, a falak vastagságát és szigetelő képességét, a tető milyenségét és szigetelő képességét, a nyílászárók mennyiségét és szigetelő képességét, a helyiségben lévő hőforrások mennyiségét, milyenségét (pl. világítás, számítógépek, hűtők, a helyiségben lévő emberek létszámát). Sok esetben csak a légköbméter alapján számolják ki a megfelelő hűtőteljesítményt, de például egy fodrászüzletben vagy egy olyan irodában, ahol többen számítógép mellett dolgoznak, biztos nem elég. A legtöbb elszámolással éttermeknél, szórakozó helyeknél, tantermeknél, nagyobb forgalmú üzleteknél találkozunk. Ilyen esetekben be kell kalkulálni az egyszerre bent lévő emberek létszámát is, hiszen egy nagyobb tömeg igen nagy hőterheléssel bír.

 

Elektromos teljesítményfelvétel:

Előforduló tévhit, hogy a légkondicionálók hűtőteljesítményét összekeverik a elektromos teljesítmény felvételével. Például egy 3,5kW-os hűtőteljesítményű klímaberendezésnek az elektromos teljesítményfelvétele, amit az elektromos hálózatból felvesz kb.: 0,9-1,3kW és nem 3,5 kW. Ezek alapján számolva egy havi üzemeltetési költségnél, mindjárt kevesebb áram díjat kell kalkulálnunk. A technikai fejlődéseknek köszönhetően a klímaberendezések is egyre hatékonyabban és energiatakarékosabban működnek. Sőt az inverter technológiának köszönhetően, egy helyiség vagy lakás klimatizálása havi díjra leosztva, pár ezer forintból is megvalósítható.

 

Fűtés klímával:

A lakossági klímaberendezések mai tudása szerint még nem tervezhetjük csak klímára a otthonunk fűtését. A hagyományos fix sebességű kompresszorok 0Cº, az inverteres kompresszorral szerelt berendezések már -15C° (-20Cº) külső hőmérsékletig képesek fűteni. Tehát ha kint az említett hőmérséklet alá csökken a hőmérséklet, akkor a légkondicionáló fűtőteljesítménye rohamosan csökken és nem képes a helyiség temperálására. Ezek ellenére minden esetben szoktuk javasolni a hűtő-fűtő berendezéseket, mert addig míg a külső hőmérséklet nem éri el a megadott hőmérsékleteket, tökéletesen, energiatakarékosan és hatékonyan fűtik fel otthonunkat. Átmeneti időszakban a központi fűtésrendszerünk bekapcsolása helyett a klímán, egy gombnyomással elérhető a kellő légállapot, és energiafogyasztás szempontjából még forintokat is spórolhatunk meg.

 

Kondenzvíz:

Legtöbb gondot a kondenzvíz elvezetése szokta okozni. A hideg felületen lecsapódó pára a klímaberendezéseknél hűtés üzemmódban a beltérben, fűtés esetén a kültérben keletkezik. Átlagosan a napi 8 liter kondenzvíz esztétikus elvezetése megnehezíti és leszűkíti a klímaberendezés elhelyezésének lehetőségét. Az elvezetésre két gyakori alternatívát alkalmazunk, az egyik a kondenzvíz szivattyú használata, mely igen költséges és további meghibásodásokat tartalmaz magában. A másik, és ez a gyakoribb, a gravitációs lejtetés a beltéri és kültéri egységből, amely néha komoly fejtöréseket okoz, hogy szép és jó megoldás szülessen, nem csak otthonunk, hanem környezetünk számára is. A legjobb eset ha van lehetőség a falban való elrejtésre.

 

Garancia:

Természetes, hogy minden műszaki berendezésre van garancia, így a klímaberendezésekre is. Mértékét a gyártó cégek vagy az importőrök határozzák meg. Amiért mégis említést érdemmel, hogy a gyártók, a szerelők, az importőrök a garanciát a karbantartás gyakoriságától teszik függővé. A karbantartás elmulasztása a garancia megvonásával jár. Ugyanúgy mint az autónál a karbantartásnak itt is díja van, elmulasztása komoly műszaki meghibásodásokhoz vezethet.

 

Légáramlás:

A légkondicionálók hatékonyságának szempontjából, a beltéri egységben egy több fordulatú ventilátor egység van beépítve. A ventilátor a helyiség levegőjét forgatja át a beltéri egység elpárologtatóján. A helyiség hőmérsékletétől függően a kiáramló levegő 0-10C° között mozoghat, ami egy rosszul elhelyezett egység mellett igen kellemetlen lehet. Igen körültekintőek szoktunk lenni emiatt, a beltéri egység elhelyezésénél is. Segítségünkre van a beépített automata és kézi légterelők, melyekkel bizonyos határok mellett irányítható a légáram iránya illetve a kiáramló levegő sebessége szabályozható.

 

Szűrők:

Minden klímaberendezésben van egy alap porszűrő, mely a levegőben lévő porszemeket, szennyeződéseket szűri ki. Igazából ennek a szűrőnek nem csak a levegő tisztítása a feladata, hanem a berendezés, főleg a hőcserélő tisztaságának védelme. Ezen felül vannak az extra szűrési rendszerek, melyet minden gyártó a saját termékéhez fejlesztett ki. Ezen szűrőfajták széles választéka létezik, az egyszerűtől az egészen komoly több lépcsős szűrőrendszerekig.

 

Főoldal Az oldal tetejére Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Kapcsolat Ajánlatkérés

KERESÉS


TOP