1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Jogos-e a félelem a legionella kórokozótól, amit a tisztítatlan légkondicionáló is terjeszthet?

A statisztikai adatok szerint 2010-ben mintegy kilencven megbetegedést okozott, illetve húsz életet követelt hazánkban az a bakteriális eredetű tűdőfertőzés, amelyért a legionella nevű kórokozó felelős.

2011-ben a Baranya megyében, a szakmai jelentések szerint 2010-hez képest többen kerültek kórházba atípusos tüdőgyulladással, s ezek egy részét a háztartásokban, illetve a járművekben elszaporodó, ám kellően nem tisztított légkondicionáló berendezések okozzák.

Az ezeket árusító egyik pécsi cég vezetője szerint a magyar mentalitás hibáztatható: ma már „boldog-boldogtalan" légkondicionálót építtet lakásába, autójába, ám tovább már nem foglalkozik vele. Pedig az üzembe helyezők figyelmeztetik a tulajdonosokat, hogy a szűrőt – használattól függően, évente legalább egyszer - szakszerűen tisztíttani, illetve fertőtleníttetni kell. Az évekig üzemeltetett légkondicionálóban ugyanis egy sor olyan kórokozó is elszaporodik, amelyek belégzés során a szervezetbe jut, ami személyautók esetében halmozottan igaz. A karbantartás költsége egyébként nem drágább néhány ezer forintnál. A szakember megjegyezte még: amióta egyik fiatal rokona kis híján meghalt olyan atípusos tüdőgyulladásban, amiről később kiderült, hogy a legionella baktérium okozta, azóta fokozottabban figyelmezteti ő is környezetét elsősorban az autókban lévő légkondicionálók rendszeres tisztítására.

Szeretném tudni, hogy mi az a hőmérséklet ami a nyári kánikulában szükséges a jó komfort érzethez és amely nem ártalmas az egészségre?

A nyári időszakban komfortosnak érezzük azt a környezetet amely a kinti hőmérsékletnél 5-7 fokkal alacsonyabb. De általában elmondható, hogy nyáron a 27 °C 50 %-s páratartalom és 0,2 m/s levegő mozgás az ami megfelelő komfort érzetet nyújt. Ilyen hőmérséklet mellet tudjuk elérni, hogy egészségi állapotunk nem károsodik, azonban ha túl nagy és hirtelen hőmérséklet változás éri testünket akkor rosszullét, hosszú távon pedig komoly betegség is kialakulhat.

 

Honnan tudhatom azt, hogy az általam vásárolt berendezés üzemeltetési költségei alacsonyak lesznek?

Az Európai Unióban jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint a légkondicionáló berendezéseket energia felhasználásuk szempontjából különböző kategóriákba sorolhatjuk. Az energia besorolás A-G-ig betűvel jelzik, ahol az A-val jelölt a legjobb a G-vel jelölt pedig a legrosszabb energia felhasználást jelöli. Ezeket a jelöléseket megtalálhatja a készülék technikai táblázataiban. Ha nincsen megadva a besorolás egy berendezésnél, akkor ezt Ön is kiszámolhatja, úgy hogy a klímaberendezés által leadott hűtőteljesítményt elosztja a felvett elektromos teljesítménnyel. Az így kapott szám a berendezés hatékonyságát mutatja. Ezt a számot behelyettesíti a mellékelt táblázatban és így megkapja, hogy a berendezése milyen energia besorolást kap az Európai Unióban.

 

Milyen százalékban fog megnövekedni az elektromos számlám, ha veszek egy légkondicionáló berendezést?

Ez attól függ, hogy milyen minőségű és energia fogyasztású berendezést vásárol, hány darabot és hogy mennyit fogja üzemeltetni. Továbbá nagyban függ attól, hogy az otthona milyen hőszigeteléssel van ellátva, valamint, hogy a rendszer üzemeltetése közben az ajtók és ablakok zárva lesznek-e vagy sem. Egy kisteljesítményű berendezés egy 20 m2-es szobában kb. annyival növeli a villany számlát mintha egy plusz hűtőgépet helyezne el az otthonában.

 

Amikor kánikulai az időjárás célszerű-e a berendezést üzemeltetnem, amikor nem vagyok otthon, vagy kapcsoljam ki?

Ha reggel elmegy otthonról és csak este tér haza, akkor nem gazdaságos folyamatosan üzemeltetnie a berendezést, azalatt az idő alatt, amíg nem tartózkodik otthon. Mielőtt elmegy otthonról a készülék szabályzóján betudja állítani, hogy a készülék mikor kapcsoljon be újra, ezt állítsa be úgy, hogy a hazaérkezése előtt egy órával kapcsoljon be a berendezés, így amikor megérkezik, már egy klimatizált lakásba léphet be, így energiát és költséget takarított meg azzal, hogy a berendezést nem hagyta egész napra bekapcsolva.

 

Miért a drágább inverteres klímát vegyem?

A kérdés jogos és néha nehéz is meggyőznöm a vásárlóinkat, mert általában azzal érvelnek, hogy Ők maximum 2-3 hétig használnák a klímát egy évben és így a plusz ráfordított összeg soha nem térül meg, és valóban ha csak ezt az előnyét vennénk alapul, akkor ennyi használat mellett valóban sok idő, mire megtérül.

De valójában milyen előnyei is vannak egy inverteres klímának?

1.  30-40% energia megtakarítás a hagyományos klímához viszonyítva. Az első félreértések itt kezdődnek először, ugyanis az inverteres és nem inverteres klímák adattábláján lévő úgynevezett EER és COP energiahatékonysági szám a normál hűtőteljesítményhez van megadva ami a 3,5kW-os inverteres és a 3,5kW-on nem inverteres klíma berendezésnél is lehet akár ugyanaz az érték is, viszont az inverteres klímaberendezés hőfokkapcsolása már egy intelligens rendszer és figyeli a benti hőmérséklet különbséget a beállított és a valós hőmérséklethez képest, így lehet hogy a nyár nagyobb részében nem is üzemmel 3,5kW-os normál teljesítményen, hanem csak kisebb teljesítmény értékeken és ebből következik az energia megtakarítás, ami akár igen jelentős is lehet.
2. Az intelligens hőmérséklet figyelő rendszerének köszönhetően a hűtés érzete egy inverteres klímaberendezésnél sokkal kedvezőbben alakul, mivel sokkal kisebb ennek a rendszernek a hőmérséklet differenciálja, ezért nem érezzük azt hogy egyszer melegem van egyszer lefagy a fejem, főleg oldalfali split klímák esetében.
3.   Mélyebb fűtési tartomány
4.   Csendesebb működés.

Hogyan használjam a klímámat?

Bár energia megtakarítás szempontjából elképzelhető, hogy a nyári napokon amikor nem vagyunk otthon napközben az a célszerű, hogy kikapcsoljuk a klímaberendezéseket, viszont a jó komfort kialakításához én mégis azt javaslom hogy mikor elmegyünk otthonról ne kapcsoljuk ki a berendezést hanem 2-4 fokkal emeljük meg a beállított értéket és mikor haza érünk állítsuk vissza. Ha így járunk el, akkor nem engedjük a lakás teljesen felmelegedését és nem alakul ki az a fura érzés hogy melegünk is van és fázunk is huzat érzetet érzünk stb. Ugyanis ha haza megyünk és bekapcsoljuk mondjuk a 30 fokos felmelegedett lakásunkban a klímát akkor a klíma maximális teljesítményével törekszik a hőmérséklet csökkentésére, ezért a legnagyobb sebességfokozattal gyorsan hűteni kezdi a helyiséget, amit mi igen hidegnek érzünk, viszont a bútorok a falak még ontják magukból a meleget ezért onnan meg azt érezzük hogy meleg van, a falak és bútorok lehűtéséhez sokkal több idő kell.

Jövőre könnyebb lesz választanunk.

2013-tól új energia besorolási rendszer lép életbe az inverternél már említettem a jelenleg energia besorolás megtévesztésének apró trükkjeit, ezt jövőre az új szezonális energia hatékonysági mutató már kiküszöböli. Az új energiával kapcsolatos termékekre vonatkozó direktíva 4 mérési pontot határoz meg hűtésnél, és öt mérési pontot fűtésnél, különböző terhelések mellett. Az új besorolás "G"-"A+++"-ig fogja a berendezéseket osztályozni, ezért sokkal pontosabban megmutatja a berendezés valós hatékonyságát szemben a mostanival, ahol már majdnem minden berendezés A osztályú és e fölött már nem érződtek a meglévő igen nagy különbségek.

Inverteres klíma a környezetért.

A környezetvédelmi előírások szigorodása a üvegházhatás csökkentése érdekében újabb és újabb előírások születnek az energia hatékonyság növelése céljából. A hagyományos úgynevezett on-off működésű, azaz nem inverteres klímaberendezések is áldozatul esnek hamarosan ezeknek az előírásoknak, ugyanis 1-2 éven belül a gyártók az előírások betartása végett leállnak a régi rendszerek gyártásával és csak a hatékonyabb inverteres technológiával felruházott klíma berendezéseket gyártják.

On-line vezérelt klímaberendezések

A Panasonic, de több márkánál is elérhető most már okos telefonról a világ bármely pontjáról klímaberendezésünk. Éppen haza fele tartok egy utazásról és a repülőgépről leszállva tapasztalom, hogy a mai változékony időjárásnak köszönhetően hirtelen idehaza 35°C-os kánikula tombol, ezek után semmi gond, hisz okos telefonomról be és ki tudom kapcsolni, üzemmódot tudok választani, hőmérsékletet tudok állítani és meg tudom nézni a szobahőmérsékletet. Mire haza érek nem lesz meleg a lakásban.

Hatékony fűtés a klímával!

Közismert kifejezés a klíma helyett a hőszivattyú, de nevezhetjük így is úgy is hiszen minden hűtő-fűtő klíma hőszivattyú is egyben. A klíma gyártók már rég ismerték a hűtő körfolyamat fűtési lehetőségeit és a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően most már költséghatékony és környezetbarát alternatív rendszereket fejlesztetek ki. A mai rendszerek már komplexen ellátják egy családi ház hűtését, fűtését és melegvíz ellátását akár 78% energia megtakarítással, hagyományos elektromos fűtéshez képest.
És ez a 78% hőszivattyú által előállított hő ingyen van, hiszen az a külső levegőből érkezik.

KERESÉS


TOP